Csütörtökön közzétette előzetes napirendjét az első októberi plenáris ülésre az Európai Parlament, és ebből az derült ki, hogy október 9-én tartják a magyar soros elnökség programjáról szóló vitát, amire Orbán Viktor is ment volna most szerdán, de az árvíz miatt elhalasztották ezt – szúrta ki a Telex.
A legfrissebb gazdasági értékelések szerint elkerülte a recessziót az eurózóna, amelyet sokan esélyesnek gondoltak, de két komoly figyelmeztetést is kaptak a vezetők arra, hogy milyen érzékenyen reagálnak a fizetési övezet pénz- és tőkepiacai a belülről és kívülről érkező sokkokra – hangzott el a pénteki budapesti Eurócsoport ülés utáni tájékoztatón. A hármas tájékoztató során az Európai Központi Bank elnökétől kérdezett a Portfolio, amelyről külön cikkben számoltunk be. Az uniós gazdasági és pénzügyi folyamatokról részletesen szó lesz a Portfolio október 17-i Budapest Economic Forum konferencián, amelyről további részletek itt érhetők el.
Három komoly témáról tartunk informális tanácskozást pénteken és szombaton Budapesten a magyar soros elnökség keretében az uniós pénzügyminiszterek és jegybankelnökök körében, és minden adott ahhoz, hogy sikeres legyen a tárgyalás – hangsúlyozta pénteken reggel egy rövid doorstep sajtótájékoztatón az esemény házigazdájaként Varga Mihály. A pénzügyminiszter egy újságírói kérdésre adott válasz alapján úgy tűnt, hogy elzárkózik attól, amit a minapi Draghi-riport is felvetett, miszerint az EU előtt halmozódó problémák és a zöld átállás finanszírozásához szükség lenne egy újabb közös uniós hitelfelvételre. A magyar és a régiós gazdasági és versenyképességi kilátásokról részletesen szó lesz a Portfolio október 17-i Budapest Economic Forum konferenciáján, amelyen számos vezető döntéshozó előad, további részletek itt érhetők el.
Az eurócsoport elnöke, Paschal Donohoe, Írország közkiadási minisztere a jövő hétig dönt arról, hogy megtartják-e az eurózóna pénzügyminisztereinek budapesti találkozóját – jelentette a Politico két, névtelenséget kérő uniós tisztviselőre hivatkozva. A magyar soros EU-elnökség egyre több eseményét bojkottálják a tagországok és az Európai Bizottság.
A Fenntartható Fejlődési Célok megvalósítása komoly kihívások elé állítja a G20 országokat, ezért az Európai Uniónak is lépéseket kell tennie a vállalások előmozdítása érdekében - mondta Varga Mihály pénteken Rio de Janeiróban, miután felszólalt a G20-as pénzügyminiszterek és jegybankelnökök tanácskozásának második napján – közölte a Pénzügyminisztérium az MTI-vel.
Heves kritikával illették a magyar EU-elnökséget az elmúlt időszak magyar diplomáciai útjai miatt, amelyek már lassan két hete teszik feszültté Brüsszel és a kormány kapcsolatát. A keddi hivatalos pénzügyminiszteri csúcson Varga Mihály pénzügyminiszter bemutatta a magyar elnökség hét prioritását, amelyeket a tagállamok fontosnak és jól megválasztottnak tartanak, szinte mindegyik tagállam kifogásolta azonban, hogy a magyar program nem foglalkozik Ukrajna támogatásával. A találkozón többen hangsúlyozták, hogy Kijev segítése európai szinten a legfontosabb prioritás kell, hogy maradjon, miközben a magyar elnökségtől kiegyensúlyozott és pártatlan mediátori szerepet várnak el.
Az Európai Unió júliusban változtatásokat fog javasolni a vízumrendszerében - derül ki Ylva Johansson belügyi biztosnak a tagállami kormányokhoz intézett leveléből. A javasolt változtatások célja az illegális migrációval és a blokk keleti határán zajló határ menti összecsapásokkal kapcsolatos problémák kezelése. Beelőzve ezzel a magyar elnökséget, amely hosszú belügyi vitát akart kezdeményezni a prioritások közé emelt migrációs kérdésekről.
Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB) júliusi plenáris ülésén Oliver Röpke EGSZB-elnök vitát tartott Bóka János európai uniós ügyekért felelős miniszterrel, aki ismertette az EU Tanácsa magyar elnökségének fő prioritásait – írja közleményében a bizottság.
Az Európai Bizottság úgy döntött, hogy nem küld biztosokat a Magyarország által az Európai Unió soros elnöksége alatt szervezett informális találkozókra, ami a Brüsszel és Budapest közötti növekvő feszültséget mutatja. A magyar kormány szerint politikai döntést hozott az uniós végrehajtó szerv a bojkottal, miközben az Európai Bizottság szerint Orbán Viktor miniszterelnök diplomáciai útjai szóltak az EU-elnökség politikai célokról való felhasználásáról. Eközben a magyar uniós forrásokról szóló tárgyalásokban semmilyen előrelépés nem történt az elmúlt időszakban, valódi egyeztetések sincsenek, pedig sokan azt várták, hogy a féléves rotáció alatt lezárulhatnak ezek a viták – tudta meg a Portfolio uniós tisztviselőktől.
A magyar EU-elnökség legfőbb célja az uniós versenyképesség helyreállítása – jelentette ki Varga Mihály a magyar soros elnökség első pénzügyminiszteri tanácskozását (ECOFIN) megelőzően Brüsszelben. A találkozón emellett a tőkepiaci unió és az uniós gazdaságirányítás voltak még napirenden.
Az Európai Bizottság tagjaiból álló biztosi kollégium nem látogat Magyarországra - jelentette be az uniós bizottság vezető szóvivője az X-en hétfőn.
Az Európai Unió külügyminiszterei azt tervezik, hogy Orbán Viktor miniszterelnök budapesti rendezvénye helyett saját augusztusi csúcstalálkozót szerveznek Brüsszelbe. A lépés egyértelmű jelzés lenne a magyar kormányfő, a többi uniós vezetővel előre nem egyeztetett moszkvai és pekingi útjaival szembeni elégedetlenségről.
Magyarország egy olyan javaslat kapcsán kezdene új vitát, amely szerint a géntechnológiával módosított növények (GMO) új generációját a hagyományos nemesítéssel előállított növényekkel egyenértékűnek kellene tekinteni. Az új genomikai technikákról szóló rendelet néven ismert javaslat lehetővé tenné az olyan növények új kategóriájának könnyed szabályozását, amelyeket egy szervezet DNS-szekvenciájának olyan technikákkal történő módosításával hoznak létre, amelyek a jelenlegi GMO-irányelv több mint 20 évvel ezelőtti elfogadásakor még nem álltak rendelkezésre.
Az Európai Unió új javaslatot terjeszthető elő, amely megkönnyítheti a kormányoknak az energiaadó-kulcsok csökkentését, ha az energiaárak hirtelen megugranak. Az országok által tárgyalt tervezetek célja az adórendszerek átalakítása a blokkban, hogy jobban alkalmazkodjanak a változó gazdasági körülményekhez.
Litvánia kormányzata úgy döntött, hogy Magyarország Oroszországgal kapcsolatos álláspontja miatt csökkenti politikai részvételi szintjét az Európai Unió Tanácsának a magyar soros elnökség által szervezett informális rendezvényein - jelentette be Zygimantas Pavilionis, a litván parlament külpolitikai bizottságának elnöke újságíróknak nyilatkozva pénteken. Svédország is hasonló lépésre készül a jelek szerint, és más országok is ezzel fenyegetnek. Közben a német külügyminisztérium jelezte: Magyarország soros EU-elnökségének első 12 napja alatt jelentős károkat okozott.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök múlt héten kezdett hatalmas „békemisszióba”, amely során látogatást tesz a legfontosabb politikusoknál, akik hatással lehetnek az ukrajnai háború kimenetelére. Az ötödik állomáson Floridában Donald Trump republikánus elnökjelölttel találkozott.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Itt vannak az ismert részletek.
Egy felmérés eredményeit tette közzé az EY.
Több részlet is napvilágot látott.
Az eszkaláció lépéskényszerbe hozta a honvédelmi minisztériumot.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?